Rugăciuni potrivite creștinilor care se pregătesc pentru o pravilă zilnică normală

Cuvinte duhovnicești Aprilie 6, 2019

Am observat că încercând să se integreze în Biserică, multor creștini le este greu să citească deodată și integral rugăciunile zilnice sau pravila de rugăciune pentru împărtășire, având nevoie de niște etape intermediare, cu binecuvântarea duhovnicului, până vor putea posti tot postul, sau citi toată pravila unui creștin îmbisericit deplin. În consecință, am alcătuit aceste două trepte, două pravile de rugăciune, bazate pe experiența din parohie, care să asigura trecerea de la Tatăl nostru și îngerașul până la un program consistent de rugăciune. Prima etapă reprezintă un minim care să pună temelia unei rugăciuni zilnice, de dimineață și seară. A doua este o etapă mai consistentă, dar încă accesibilă și ușoară, totuși destul de aproape de ceea ce citesc creștinii obișnuiți cu cartea de rugăciuni.

Atașamentul reprezintă o brosură A5 fata-verso, gata de listat.

Adusă la zi la 6 aprilie 2019.

Citește alte articole despre: pravila de rugaciune