Cuvânt de întâmpinare și de caracterizare

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 14, 2013

Puțin și bun. Esențele tari se țin în recipiente mici. Mai bine mai puțin decât prea mult. Calitate, nu cantitate. Cine nu mulțumește pentru puțin, nu va mulumi nici pentru mult.

”Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția.” (Luca 12: 32)

Să căutăm puținul, căci el nu ne va lipsi niciodată. Să căutăm curăția, osteneala, cunoștința, milostivirea, ascultarea, smerenia, cele cât mai înalte și plăcute lui Dumnezeu. După Sfinții Părinți, pe tărâmurile unde se găsesc acestea nu e înghesuială, nu e ură și luptă unul cu altul, ci lărgime și Duhul Sfânt. Dacă asta vreți, alăturați-vă nouă, și vom căuta împreună ca cele din scrierile sfinților să aibă legătură văzută cu cele petrecute în biserica și Biserica noastră. Cui nu-i place osteneala, dreptatea, curăția, să iubească și să fie iubit întru adevăr, cine nu dorește să se pocăiască și să fie o făptură nouă întru Hristos, mai bine nu intră, îi vom deveni cam repede nesuferiți.

Citește alte articole despre: motto