Revista parohiei Iunie 22, 2019

Când iubești pe Dumnezeu ești unit cu El, toate ale tale sunt ale Sale, dar într-un anume fel, și ale Sale sunt ale tale, și atunci iubirea ta către familie și cei dragi, îmbogățită cu har, va fi mult mai puternică decât cea simplă, naturală.

Anul II, nr. 58, 23 iunie 2019

Duminica Tuturor Sfinților (Întâi după Rusalii)

Tema Duminicii este sfințenia, ca atribut al Bisericii și ca țintă a vieții creștinilor.

Sfinții au avut și au mărturisit prin cuvânt și faptă iubire desăvârșită, deplină, pentru Dumnezeu și Biserică.

Ei sunt mărturia cea mai credibilă a prezenței și lucrării Duhului Sfânt în Biserică, precum și a posibilității ajungerii la o viață plină de har de către orice om, inidiferent de avere, de educație, de talentul sau de handicapul cu care s-a născut sau pe care l-a dobândit cumva, de greutățile îndurate și de starea deplorabilă în care s-a găsit la un moment dat.

Sfinții nu sunt doar modele călăuzitoare, ci și rugători și ajutători pentru noi, deoarece Biserica cerească și cea pământească sunt una, în continuitate.

Sfinții în viață, precum și locurile sfinte în care sfinții din vechime sau mai recenți își manifestă minunile până astăzi, sunt căutate de credincioși, atât cei care vor un impuls în viața duhovnicească, dar mai ales cei cu probleme nerezolvate.

E nevoie de un pic de minte și inimă deschisă, de un pic de disponibilitate spre osteneală duhovnicească, spre o schimbare serioasă în viață, dacă vrem ca lucrarea sfinților să se manifeste simțit în viața noastră.

Apostolul citit ne îndeamnă ca privind la mulțimea de mărturii ale existenței sfințeniei, să lepădăm orice povară omenească inutilă și păcatele care mereu și grabnic ne înconjoară, alergând la lupta duhovnicească ce ne stă mereu înainte, având pe Domul Hristos drept conducător și împreună-luptător cu noi.

Sf. Evanghelie ne îndeamnă să nu ne rușinăm cu relația noastră cu Hristos, ca nici El să nu se delimiteze de noi înaintea Tatălui ceresc. Ultimul om de pe stradă nu se lasă înjurat de părinți, iar noi nu arătăm că Domnul este prezent și membru al familiei și vieții noastre.

Am auzit că iubirea lui Dumnezeu trece înaintea  celei pentru părinți și copii. Cuvântul nemulțumește pe cel care trăiește în lumea lui, o lume în care viața lui nu e de la Dumnezeu, în care destinația lui nu e cerul, în care osteneala e pentru scopurile și proiectele lui, așa cum le vede el, o lume în care e dumnezeul propriului univers și Dumnezeu trebuie să se mulțumească cu firmiturile, El Care ne-a creat, a dat pe Fiul Său pentru mântuirea lumii și la sfârșitul ei va împărți pământul celor care îl merită.

Am mai învățat din Sf. Evanghelie că cine nu-și asumă ostenelile și durerile vieții, spre curățirea de păcate, spre înțelepțire și întărire duhovnicească, nu merge de mână cu Dumnezeu și nu are ce căuta în împărăția Lui.

Am auzit că cine se lasă pe sine și ale sale pentru Dumnezeu și lucrarea Lui în lume, va primi însutit și viața veșnică întru mare cinste, alături de Hristos.

Nașterea Sf. Ioan Botezătorul, prin exemplul drepților Zaharia și Elisabeta, ne îndeamnă la viață curată, la îmbătrânire demnă și frumoasă, la credință și perseverare în rugăciune, ca să ne învrednicim de har dumnezeiesc.

Așa cum Sf. Zaharia a supărat pe Sf. Arhanghel Gavriil cu necredința sa, deși cunoștea cazuri de părinți vârstnici în istoria Israelului, și noi să purtăm de grijă să inscripționăm în inimi cuvintele dumnezeiești primite la biserică, deoarece ele sunt rădăcina lucrărilor dumnezeiești pe care harul le va lucra în și cu noi.

La mulți ani Sânzienelor (Zian vine de la Ioan și Sânzian de la Sfântul Ioan)!

Sf. Nicon de la Optina, sărbătorit marți, 25 iunie, spunea: ”Fiecare om este casa lui Dumnezeu și este menit ca în el să sălășluiască Duhul Sfânt”. Tot el învață: ”Părintele duhovnicesc este ca un stâlp ce arată calea, dar trebuie să mergi de unul singur. Dacă duhovnicul va arăta, iar ucenicul său nu se va mișca, atunci nu va ajunge nicăieri, ci așa va putrezi lângă acel stâlp”.

Program de Spovedanie pentru Postul Sf. Apostoli:

- Joi, 27 iunie, începând cu ora 18.00.

- Sâmbătă, 29 iunie, începând cu ora 17.00 (cei care vor să se împărtășească duminică, au doar dezlegare la pește sâmbătă.

Duminică, 23 iunie, se face Vecernie cu Litie doar la Biserica de la turnul Sf. Ștefan cel Mare, începând cu ora 18.00, după care se va merge, cu participarea IPS Teofan, în pelerinaj cu moaștele Sf. Gheorghe Pelerinul aduse de la M-rea Văratec, pe traseul Turn-Casa de cultură-Muzeu-Hotel Ceahlău-Turn.

S-au strâns 8875 lei pentru candelabru și am comandat unul cu 4+1+0 etaje, înălțime 2,8m, diametru 1,9m și 55 becuri, pentru 11060 lei. Au mai intrat 1330 lei în contul parohiei din formularele cu 2%. Am început să strângem câțiva bănuți pentru hram, avem 650 lei.

PDF icon 2019_06_23.pdf