Revista parohiei Aprilie 19, 2019

Sf. Evanghelie ne relatează intrarea în Ierusalim a Mântuitorului. Așezat pe un mânz de asină, șezând pe hainele ucenicilor, întâmpinat de cei care auziseră de El, de cei pe care-i făcuse curioși învierea lui Lazăr, aclamat ca fiu al regelui și profetului David de copii, dar și invidiat și urât de farisei, de cărturari, de preoții și arhiereii de la templu, de saducehei și irodiani, toți care se simțeau amenințați de El și înlocuiți în inima oamenilor. Existau și din cei care nu știau cine este, pentru că trăiau o viață ruptă de cele duhovnicești. O parte din cei care L-au întâmpinat au strigat, peste 5 zile: ”Răstignește-L, răstignește-L!” și ”Sângele Lui asupra noastră și asupra copiilor noștri!” Să nu ne aflăm prin viața noastră în aceste ultime trei categorii!

Anul II, nr. 49, 21 apr. 2019

Duminica Floriilor—Intrarea Domnului în Ierusalim

Apostolul citit vorbește despre bucuria întru care ar trebui să trăiască un creștin: nu o bucurie a simțurilor, a ambițiilor, ci una care a lepădat grijile lumești de prisos, care se bazează pe săvârșirea mereu a faptelor bune, pe recunoștința față de Dumnezeu întru toate—și cele plăcute, și cele neplăcute, și cele dureroase, și cele mângâietoare, pe păstrarea și practicarea învățăturii de credință primite de la înaintași, pe îngăduință și pe rugăciune.

Ce a făcut Domnul Iisus în Săptămâna Patimilor?

În sâmbăta lui Lazăr, îl înviază pe acesta din morți, cinează la  el acasă și Maria, sora lui, varsă mir prețios de nard pe picioarele Domnului și le șterge cu părul capului său, ca prevestire a îngropării Lui grăbite.

Duminică, datorită învierii lui Lazăr, Mântuitorul este întâmpinat de mută lume la intrarea în Ierusalim. Intră în oraș smerit și pașnic, nu ca eliberator lumesc și împărat biruitor. După-amiază se închină în templu, apoi înnoptează în Betania, în casa lui Lazăr.

Luni, marți și miercuri, propovăduiește în Ierusalim, rostește ultimele pilde, alungă schimbătorii de bani și comercianții din fața templului, scapă de întrebările capcană ale partidelor religios-politice din acel timp (farisei, cărturari, saduchei, irodiani), înfierează ipocrizia cărturarilor și a fariseilor și profețește despre distrugerea Ierusalimului și sfârșitul lumii. Ca urmare, se separă clar cei care cred în Mântuitorul Iisus Hristos drept Mesia și cei care se simt amenințați de misiunea Lui, plănuindu-I moartea.

Miercuri seară, în Betania, în casa lui Simon Leprosul, o femeie varsă un vas întreg cu mir prețios de nard pe capul Domnului, tot în vederea îngropării Lui. Înșelat în așteptările lui despre cum ar trebui să se comporte Mesia, Iuda Iscarioteanul se hotărăște să-L vândă și negociază cu arhiereii evreilor. Creștinii postesc miercurea în amintirea vinderii Domnului, momentul în care omul a pregătit moartea lui Dumnezeu întrupat.

Joi, Apostolii pregătesc Paștile evreiesc în casa Sf. Evanghelist Marcu. Seara și noaptea au loc Cina cea de Taină, spălarea picioarelor ucenicilor, întemeierea Tainei Împărtășaniei, rugăciunea din Ghetsimani, vinderea și prinderea Mântuitorului, simulacrul de proces în urma căruia este condamnat la moarte, precum și întreita lepădare de Hristos a Sf. Petru.

Vineri dimineața, evreii cer procuratorului roman Ponțiu Pilat răstignirea Domnului, apoi au loc schingiuirea și batjocorirea Sa de către soldați, condamnarea Lui la strigătele mulțimii instigate de arhierei, iar la prânz răstignirea pe Cruce. După trei ore, Mântuitorul moare, după care urmează un cutremur, catapeteasma templului se sfâșie și mulți adormiți înviază. Iosif din Arimateea Îi oferă mormântul pregătit pentru sine, unul nou, săpat în piatră.

Sâmbătă, Domnul se coboară la Iad cu sufletul de unde ia cu Sine la Rai pe toți cei care-L așteptaseră, conștient sau doar printr-o viață curată și dreaptă în mijlocul răutății lumii. În fruntea tuturor se află tâlharul care fusese răstignit la dreapta Mântuitorului. Lumina sfântă se coboară la Ierusalim în această după-amiază, pentru că Sf. Liturghie este unită cu Vecernia—slujba se seară— de duminică.

Toate acestea se pomenesc la Deniile-Utreniile săvârșite seara, în ajunul acestor zile.

S-au strâns 8390 lei pentru candelabru. Datorăm 2396 lei la E.on pentru gaz.

Duminică, luni, marți, miercuri, 21, 22, 23, 24 aprilie, ora 18.00 – Denie

Joi, 25 aprilie, ora 8.00 - Sf. Liturghie, împărtășirea copiilor

Joi, 25 aprilie, ora 18.00 - Denia celor 12 Evanghelii

Vineri, 26 aprilie, ora 10.00 - Vecernie, scoaterea Sf. Aer